אודות

פרשיות ריגול

 

"הריגול הוא המקצוע השני העתיק בעולם והוא מכובד בדיוק כמו הראשון" אמר אחד מהיועצים המשפטיים של ה סי.איי.אי ( סוכנות הביון האמריקנית  המקבילה למוסד). הסיבה לכך כי בעולם הריגול, המטרה מקדשת את האמצעים.

איסוף מידע הוא צורך חיוני לכל מדינה. בעיקר אם המדינה רואה עצמה כנתונה לאיום. הריגול הוא הכלי המשמש להשגת המידע. מאחר שמדובר בתחום שנתפש כקריטי לקיומה של המדינה , מדינות משקיעות הון עתק  במודיעין  ומענישות בחומרה את מי שפוגע בהן.

בסדרת ההרצאות נפגוש במגוון מרגלים אשר היו מעורבים בפרשות ריגול מסעירות . חלקם פעלו עבור ישראל, חלקם נגדה.  חלק אחר של ההרצאות עוסק  במרגלים מתקופת ה"מלחמה הקרה" ואחריה. מתקופה זאת אני מציג את פרשיות ריגול המרתקות במיוחד.

ההרצאות בנושאי ריגול ומודיעין  עוסקות בתחומי  הריגול והמודיעין בארץ ובעולם. נושא  אטרקטיבי בכל עת. חלק מהפרשיות  זכו לכותרות כאלה ואחרות בעיתונות. ההרצאות עוזרות "לעשות סדר בנושא" ולהבליח הצצה לעולם מרתק זה : מרגלים, בוגדים , נשים... חפרפרות בעולם הריגול ופרשיות עלומות. פרשיות שממחישות כי המציאות היא הרבה יותר מרתקת ומפתיעה  מעלילות דמיוניות.

 כל ההרצאות מלוות במצגות עשירות.

 

כמה מילים עלי

שרתתי בחיל האויר כקצין מבצעים ואח"ב בבטחון שדה, בין השאר הייתי ראש ענף ( דרגת סא"ל) בביטחון שדה של חיל האויר. אח"כ שרתתי כמברר בכיר בנציב קבילות חיילים. אני בוגר אוניברסיטת בר אילן במחלקה ללימודי ארץ ישראל כחוג מורחב.  לאחר פרישתי עסקתי כעשר שנים בתכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות.

במהלך שרותי ועבודתי העברתי הרצאות רבות למגוון רחב של אוכלוסיות בצבא.  בין המקומות בהם העברתי את הרצאותי:  צה"ל , "זמן אשכול" בסינמה סיטי,  מכללות בית ברנר, יד לבנים, קתדרות  , גמלאי בנק לאומי, בזק, חברת חשמל, עולמות פתח תקוה, בית הלוחם ,בתי דיור מוגן ובחוגי בית.