הרצאות

חפרפרת ב CIA

פרשת איימס אולדריץ' 


 


אביו של איימס אולדריץ' , היה  מרצה למזרח הרחוק. הוא גוייס ל  CIAושרת בדרום מזרח אסיה.


בגלל בעיות שתיה ו"הערכת ביצועים שלילית" הוא הוחזר לארה"ב לאחר שלוש שנות שרות במזרח הרחוק וסיים את שרותו כאשר את יתרת הזמן הוא מוצב במפקדת ה CIA בלנגלי.


איימס הצעיר עבד ב CIA  במשך שלושה קייצים בעת היותו סטודנט. מאוחר יותר , בשנת 1962 התגייס ל CIA  במשרה מלאה. במהלך שרותו הוא השלים את לימודיו האקדמאים ונשלח להכשרה ובסיומה הוא  התחתן עם ננסי, אותה הכיר במהלך ההכשרה שעברו שניהם ב CIA . עם הצבתו  באנקרה נאלצה ננסי להתפטר מאחר שלא נמצא לה תפקיד באנקרה. עם חזרתם לארה"ב , שבה ננסי ל CIA ואיימס נשלח ללמוד את השפה הרוסית.


בשנות השבעים היה איימס מפעילם של כמה סובייטים שגוייסו לעבוד עבור ה CIA. 


בשנת 1980 הציעו לאיימס לצאת למוסקבה אולם ננסי התנגדה לכך. היא לא היתה מוכנה לוותר על תפקידה בסוכנות. באותה עת חלה גם התדרדרות ביחסים ביניהם. ילדים לא היו להם.


כאשר עלתה ההצעה שאיימס יצא לשרת במקסיקו סיטי בתחנה המקומית של ה CIA ננסי לא התנגדה לכך.  איימס היה אמור להגיע אחת לשלושה שבועות לחופשת מולדת קצרה. סידור זה סיפק את שניהם.


במהלך שרותו במקסיקו סיטי היו לאיימס כמה פרשיות אהבים עד אשר פגש את מריה דל רוסריו קיסאס דיופי, נספחית תרבות בשגרירות קולומביה. הוא לא דיווח על כך לממונים עליו, אבל חבריו היו מודעים לכך היטב. בנוסף, בעיות השתיה שלו החריפו.


איימס חזר לארה"ב בשנת 1983 והביא עמו את רוסריו ועבר להתגורר איתה.  למרות שהממונים עליו במקסיקו המליצו שלא לשבץ אותו בתפקיד רגיש בגלל בעיות השתיה שלו ובגלל שגילו שהוא מתרועע עם אזרחית זרה, שובץ איימס להיות אחראי על המבצעים של הסוכנות בברה"מ.


בתוך שנה מהגעתו לארה"ב וחייו המשותפים עם רוסריו צבר איימס יתרת חובה בבנק בסך של כ 35,000$.  עוד 12,600$ התחייב אייימס לשלם לננסי, אמנם בתשלומים, כדי "לרכוש" את זכויות הפנסיה שלו ובכדי שיוכל להנשא לרוסריו.


בתחילת 1985 היה איימס אולריץ' מתוסכל. העיק עליו חוב של כ 50,000$. "חשבתי, שהדרך היחידה להשיג כסף היא לשדוד בנק, פשוט, מאחר שהכסף נמצא שם" אמר לימים איימס.


אבל בהמשך עלה במוחו רעיון. למכור מידע לרוסים.  ואז החלה פרשת הריגול מהמרתקות ביותר בתקופת "המלחמה הקרה". גם כאשר הסתיימה "המלחמה הקרה" ופורק ה KGB , המשיכה פעילות הריגול של איימס עוד שנים אחדות.