הרצאות

נוכלים בשרות המודיעין

פרשיות ריגול חמורות מהארץ והעולם


מאיש הביון נדרשות תכונות מיוחדות. כאשר הוא פועל בארץ היעד הוא אמור לשקר במיומנות רבה, לדעת לפרוץ במומחיות למקומות שונים. לעיתים אף לחטוף או לחסל אנשים. אך כאשר הוא חוזר למולדתו, עליו להפוך ולהיות אזרח הגון. דרישות אלו גרמו לעיתים לגייס נוכלים לשרותי המודיעין, נוכלים שגרמו לנזק לא קטן.


סידני ריילי גוייס לביון הבריטי בתחילת המאה העשרים . מנספילד, ראש המודיעין הבריטי, התפעל מהכריזמה שלו ואמר כי יש לו "כשרון טבעי" למודיעין.  ריילי נשלח למשימות שונות ומגוונות ברוסיה וגרמניה ואחרי המהפכה הבולשביקית חדר לברה"מ עד אשר נתפס והוצא להורג. דמותו של ריילי שימשה השראה ליאן פלמינג אשר כתב על ג'יימס בונד.


אדי צ'פמן היה בחור נאה וכריזמטי אשר בחר בפשע כדרך חיים. הוא פרץ כספות  פיתה נשים נשואות בעוד חברו מצלם אותם באופן שלא הותיר מקום לדמיון ואח"כ גבה דמי "לא יחרץ".. היו לאדי צ'פמן מספר "ידידות" אחת מהם ילדה לו בת.  בשעה שפרצה מלחמת העולם השניה "בילה" אדי צ'פמן בבית בכלא באי ג'רסי השייך לבריטניה. ביולי 1940 כבשו הגרמנים את האי מידי הבריטים. מבחינתו של אדי צ'פמן היתה זאת הזדמנות להחלץ מהכלא. אדי צ'פמן פנה אל הגרמנים בהצעה...


אברהם זיידנברג היה קצין צעיר במלחמת הקוממיות. בתום המלחמה נחשד כי גנב מקרר מכפר ערבי. דרגתו נשללה ממנו והוא נדון למאסר של שנה וחצי. עם צאתו מהכלא מובטל וגרוש עם ילד הוא קבל הצעה. לצאת למצרים ולעמוד בראש רשת ריגול. רשת שהיתה מורכבת מקבוצת יהודים חדורי שליחות. המשימה שהוטלה עליהם גרמה להסתבכות קשה.


מרדכי קרביצקי היה בחור כרימטי ועבריין. הוא ערק מהצבא לאחר מלחמת הקוממיות והיה חשוד במספר פשעים ביניהם  רצח נהג מונית ושוד בנק בעפולה. אנשים פחדו להעיד נגדו. קרביצקי ניסה ללמוד משפטים ולשם כך זייף את התיעוד . הוא גורש מהאוניברסיטה אך הוצע לו להצטרף לאמ"ן. מכאן הדברים החלו רק להסתבך.


ראש המוסד לשעבר האלוף (במיל.) דני יותם, דיבר על קורס שעוברים חניכי המוסד "השקר כאומנות". הוא לא האמין כי אחד מטובי אנשיו, יהודה גיל, ירחיק לכת עם שיעור זה...