רשימת הרצאות

רשימת נושאי המפגשים

 

הרצאה 1- פרשיות ריגול ומה שביניהן -רקע על נושא המודיעין . כיצד מגיבות מדינות על פגיעה בריבונותן ( הריגול הוא כמובן פגיעה קשה בריבונות) . ופרשיית חטיפת מטוס המיג 21 מעירק.

הרצאה 2חפרפרות –  החפרפרות הינן  סיוט הבלהות של אירגוני הביון . שלוש פרשיות מהחמורות שידעה ישראל. שתי פרשיות מתארות כיצד הצליחו שרותי הביון המזרח אירופאים להחדיר חפרפרות לשרותי הבטחון. בגלל חומרתן, הוטל איפול על הפרשות במשך כ 30 שנה . הפרשה השלישית  הינה  על אל"מ במודיעין אשר הסתבך בחובות והפך  לסוכן ק.ג.ב.

הרצאה 3- משפחה של מרגלים – קצין זוטר נקלע למשבר בנישואיו ולמצוקת מזומנים. כך זכו הרוסים במרגל משמעותי ביותר ומהחשובים שפעלו בעת המלחמה הקרה. האיש ריגל שנים רבות לטובת הרוסים ואף הקים רשת ריגול  בארה"ב. כל זאת מתחת לאפה של הבולשת הפדרלית  שלא חשדה כלל בנעשה..

הרצאה  4חפרפרת בסי. אי. איי. -  בגידתו של איש סי.אי.איי  הובילה להוצאתם להורג של למעלה מעשרה סוכנים אשר ריגלו לטובת ארה"ב. פרשה שהחלה בסוף תקופת "המלחמה הקרה" ונמשכה גם לאחר פירוקה של ברה"מ .כל זאת כדי שאותו איש סי.אי.אי יוכל לשפר את רמת חייו. פרשה שכמעט הובילה לניתוק היחסים הדיפלומטים בין ארה"ב ורוסיה.

הרצאה 5מרגלים קטנים סיפורים גדולים-  כאשר הסינים רוצים לקלל מישהו, הם אומרים לו "שיהיו לך חיים מעניינים... " . במפגש זה אני מביא סיפורי חיים של מרגלים אשר פעלו בזירות שונות. לכל אחד מהם סיפור חיים מרתק.

הרצאה 6נוכלים בשרותי המודיעין – מאיש הביון נדרשות תכונות מיוחדות. כאשר הוא פועל בארץ היעד הוא אמור לשקר במיומנות רבה, לדעת לפרוץ במומחיות למקומות שונים. לעיתים אף לחטוף או לחסל אנשים. אך כאשר הוא חוזר למולדתו, עליו להפוך ולהיות אזרח הגון. דרישות אלו גרמו לעיתים לגייס נוכלים לשרותי המודיעין, נוכלים שגרמו לנזק לא קטן....

הרצאה 7השב"כ ורצח רבין –  היחידה לאבטחת אישים מאויישת בלוחמים איכותיים ומאומנים. אנשיה מאומנים לשתק תוקף בתוך פחות משתי שניות מהיווצרות האיום. מדוע כשלה אותה מכונה משומנת ולא מנעה את הרצח.?

הרצאה 8המוסד נגד הפושעים הנאצים-  חטיפת אייכמן אשר גרמה להד בינלאומי אדיר והובילה להעמדה לדין של אחד מגדולי הפושעים הנאצים, היתה גם מבצע מורכב ומסוכן. איסר רצה לפרסם ספר, ממשלת ישראל התנגדה. שלושה עשורים היה הבג"ץ שהגיש איסר נגד הממשלה חסוי. הסיפור  והסיפור מאחורי הסיפור. פרשה פחות ידועה אך לא פחות מרתקת היא חיסולו של התליין מריגה ע"י המוסד.

הרצאה 9בוגדי האף.בי. אי -  תפקידו של האפ.בי.אי , בין השאר , למנוע ריגול נגד ארה"ב. בהרצאה זאת יוצגו סיפורם של בוגדים מאותו אירגון . סיפורו של סוכן אפ.בי.אי ותיק  שהעביר לרוסים במשך שנים מידע רגיש ביותר,   סיפור על בנו של סוכן אף.בי.אי אחר שמניעים אידיאולוגים וכספיים דחפו אותו לבגוד במולדתו וכן  וסיפורם של בוגדים נוספים מאירגון זה.

הרצאה 10התפתחות הק.ג.ב -  שמו  של הק.ג.ב הלך לפניו במשך כל תקופת  המלחמה הקרה.  מה היו שורשיו וכיצד צמח אירגון הביון הסובייטי

.

הרצאה  11- מלחמה מתמשכת – השב"כ והמוסד  נגד הטרור-      מניעת טרור היא אחת המשימות המורכבות איתן השב"כ נאלץ להתמודד. כיצד הוא עושה זאת?. לאחר טבח מינכן החל המוסד בסידרת חיסולים של בכירים יותר ובכירים פחות מקרב אירגוני הטרור. חלק מהחיסולים נעשו בצורה חלקה , היו גם כאלה שניכשלו. כיצד פועל המוסד נגד הטרור? (הרצאה בת שני חלקים)

הרצאה 12הסי.אי.איי – המלחמה הקרה-  מפתיע, אבל הסי.אי.איי הוקם רק בשנת 1947, זאת כאשר התברר לאמריקנים שהם נתונים בעיצומה של מה שזכה לכינוי 'המלחמה הקרה'.  למרות שנותיו הקצרות של האירגון הוא מיהר לסגל לעצמו התנהגויות אגרסיביות. לאחרונה נראה כי העולם המערבי אינו מוכן עוד לקבל אותן.

הרצאה  13 האמת מאחורי פרשת פולארד- מדוע פגעה פרשת הריגול  המפורסמת ביחסים עם ארה"ב?. מדוע האמריקנים כל כך כועסים ואינם מוכנים לשחרר את פולארד שנים ארוכות.? כיצד ניהלה הלק"מ את מבצע הריגול בארה"ב? אילו מאמצים נעשו כדי לשחרר את פולארד.  כל האמת מאחורי פרשת פולארד.

הרצאה 14שרותי הבטחון הבריטי- השנים הקשות-  שרותי הביון הבריטי נחשבו מאז ומתמיד כשרותי ביון איכותיים ביותר. למרות זאת, עברו עליהם שנים קשות של בגידה אשר הגיעה לרמות הגבוהות ביותר.

הרצאה 15פרשת הריגול של פרופסור מרקוס קלינגברג - בשנת 1983 נעצר בחשאי, מי שהיה שנים רבות סגן מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה, אחד המוסדות הסודיים ביותר של מדינת ישראל. האיש נדון ל 20 שנות מאסר. במשך 10 שנים הוטל איפול על הפרשה. מי האיש ומה היו מניעיו. סיפורו של האיש שפעל בנאמנות מוחלטת לרוסים וגרם למדינת ישראל נזק חמור ביותר. קלינגברג טוען כי הצליח לשטות בשב"כ גם לאחר שנלכד, האמנם?

הרצאה  16- חטיפת הילד יוסלה  שוחמכר  פרשת המדענים הגרמנים במצרים-  מדוע נחלץ המוסד לטפל בסיכסוך משפחתי ? . בשעה שאיסר התרוצץ לחפש את הילד  הוזנחו בעיות אחרות.

 ימים ספורים לאחר החזרתו של יוסל'ה לארץ ,שיגרה מצרים 4 טילים ונאצר הודיע בגאווה כי טילים אלה "יכולים לפגוע בכל מטרה דרומית לביירות". כיצד טיפלה מדינת ישראל באיום של המדענים הגרמנים וההשפעות מרחיקות הלכת של פרשה זאת.

הרצאה 17- נשים בעולם הריגול-   לנשים בעולם הריגול היה תפקיד חשוב מזה המיוחס להן בסרטים ( להוות קישוט לג'יימס בונד). מיתוס ומציאות מעורבבים זה בזה. הצצה לעולמן של הנשים שהיו מעורבות בפרשות ריגול מרתקות.

הרצאה 18- פרשת ואנונו-  "מרגל האטום". האיש שחשף את סודות הגרעין של ישראל. מה היו מחדלי השב"כ. כיצד הצליח המוסד להביא אותו לישראל?  ואנונו היה מועמד לפרס נובל לשלום. פרשת חייו של האיש אשר חשף את סודות הגרעין של ישראל.

הרצאה 19-פרשות הריגול של  אלי כהן ומאיר בינט- כיצד הצליח המרגל הישראלי לחדור לצמרת השלטון הסורי? מדוע מסרבים הסורים להחזיר את גופתו? סיפורו המרתק של המרגל מאיר בינט – איש הצלילים והצללים- . בינט פעל במצרים והצליח לחדור לצמרת ההנהגה המצרית. מדוע רצו שנשכח אותו? אישיותו המיוחדת של מאיר בינט ופרשת הריגול המסעירה שלו.

הרצאה 20 יהודים בשרות הביון הסובייטי- ה.ק.ג.ב הפעיל סוכנים שונים ומגוונים. פרשות הריגול של ליאפולד טרפר , ישראל בר ,קלמנוביץ ופרשת הריגול שהסעירה את העולם של בני הזוג אתל ויוליוס רוזנברג.

הרצאה 21 אשרף מרואן – "הגרון העמוק" של המוסד בקהיר. המקור הטוב ביותר שהיה אי פעם למוסד או מרגל כפול, כפי שטוען אלוף בדימוס אלי זעירא. ראש אמ"ן במלחמת יום הכיפורים, האלוף  בדימוס אלי זעירא, עשה דבר שלא יעשה. זעירא חשף את שמו של המרגל לתקשורת. ראש המוסד באותה עת אלוף בדימוס צבי זמיר, טוען אחרת. הוא מאמין ש האיש היה מרגל שלנו. מי צודק?

הרצאה 22 מטורה בורה למגדלי התאומים- כיצד התפתח העימות בין ארה"ב לאיסלם הקיצוני שהוביל לפיגוע הגדול בעולם. מדוע לא הצליחו שרותי הביון האמריקאים למנוע את הפיגועים?.

הרצאה 23 שנים ראשונות של שרותי הביון- כאשר קמה המדינה הוקמו שרותי הביון הישראלים. היה עליהם ללמוד תוך כדי תנועה. לא היה ממי ללמוד מאחר ושרותי ביון זרים אינם מעוניינים לשתף אחרים במידע. תהליך זה היה מלווה בתקלות רבות. סיפורן של השנים הראשונות של שירותי הביון הישראלי.

אורות וצללים בשרותי המודיעין-  ארבע הרצאות על שרותי הביון של ישראל ארה"ב ברה"מ ובריטניה. על הצלחות וכישלונות  של המודיעין בצמתים שונים וכיצד הם התרחשו.

 

הרצאות נוספות

הרצאה ליום השואה – והעולם שתק

התייחסות העולם החופשי להתרחשויות בגרמניה הנאצית , משנת 1933 ועד לסיומה של המלחמה בשנת 1945. הדמיון למתרחש כיום מול איומי איראן מעורר דאגה.

חיל האויר במלחמת יום הכיפורים

השפעת חיל האויר על מלחמת יום הכיפורים-זוית אחרת. הרצאה זאת מתבססת על עבודה שעשיתי באוניברסיטת בר אילן וזכתה בפרס מטעם קרן בן דוד לעבודות מצטיינות.